Manşet

Sertoğlu: Rumlar samimi ise biz masaya oturmaya hazırız

 

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu dış ilişkilerle ilgili basın toplantısı düzenleyerek özellikle Asya Futbol Federasyonu hakkındaki çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Sertoğlu konuşmasında son haftalarda Türkiye Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un açıklamalarının güneyde de UEFA’da da FIFA’da da konuşulmaya baslandığını kaydetti.

Sertoğlu’ndan açıklamaları şu şekilde:

“Asya Futbol Federasyonu ile ilgili KKTC Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile birlikte 2.5 yıldır görüşmeler yapıyoruz. Henüz Numan Kurtulmuş’un bahsettiği gibi başvuru yapmadık. Ama neyin nasıl olacağı konusunda çok ciddi hazırlık yapıyoruz” diyen Hasan Sertoğlu “KOP başkanı 10 yıldır, bahsettiği FIFA’da imzaladıkları anlaşmayı kendi genel kurullarında geçirmediler. Geçmeyen bir karar yürürlükte olmaz” diyerek “Bizim derdimiz siyasetten arındırılmış bir şekilde spor aktivitesi yapmaktır. Başka bir derdimiz de yoktur. Olamazda” vurgusu yaptı.

Hasan Sertoğlu Türkiye’nin zaman zaman birçok branşta Güney Kıbrıs ile spor aktiviteleri yaptığına dikkat çekerek “Mayıs’ta güneyde U17 futbol şampiyonası var ve Türkiye de buraya büyük ihtimalle katılacak. Buna karşı çıkılmaması gerekir. Herkes siyasetten arındırılmış bir şekilde sporunu yapıyorsa biz neden yapamayalım. Biz buna karşı çıkarsak kendi kendimizle çelişir duruma düşeriz” dedi.

“Dün sabah itibarıyla FIFA’ya yazı yazdık. 10 yıl önce imzalanan ve hayata geçmeyen bu metinle ilgili güneydeki dostlarımız hazır olduğunu açıkladı. 10 yıl önce FIFA salonunda ne söylediysem sözlü ve yazılı ne taahhüt ettiysem ben aynı yerdeyim. Ve hazırım” diyen Hasan Sertoğlu “Yalnız bir şartım var. O gün tutanaklara ne yazıldıysa o tutanakların bize ve karşı tarafa verilmesi ve açıklanmasını istiyorum. Ben hazırım. Ama bir 10 sene daha bekleyemeyiz. FIFA bir takvimlendirme yapsın biz hazırız” dedi.

Hem Asya Futbol Federasyonu hem de FIFA ilgili her iki olayda da amaçlarının da hedeflerinin de tek ve sadece siyasetten arındırılmış bir şekilde gençlerin spor yapması ve futbol oynaması olduğunu vuyrgulayan Hasan Sertoğlu “Bu olayın yeniden gündeme gelmesi beni yeniden heyecanlandırdı. Bir tarafta olmazsa diğer tarafta olacak. Ben buna inanıyorum. Avrupa Adalet divanınin bir kararı var. Avrupa Süper ligi konusunda bir karar verdi. Bizim.icin çok önemli bir karardır. Çünkü artık türkiyeden takımlar buraya gelip milli takımımızla veya takımlarımızla maç yapabilecek ve FIFA ceza veremeyecek” dedi.

Bu konuda DAÜ’den konuyla ilgili bir profesör ile toplantı yaptıklarını ve ne yapılabileceği konusunda fikir alışverişi yaptıklarını belirten Hasan Sertoğlu “biz bu geniş yönetim kurulunu lig maçlarını organşize etmek için kurmadık. Hereye rağmen tüm olumsuzluklara rağmen açılım konusunda çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu