ManşetMOTOR SPORLARI

Hamilton’ın yeni F1 anlaşmasıyla, Senna hikayesinin tekrarı engellenmiş oldu

Lewis Hamilton'ın 2021 Formula 1 anlaşmasının kesinleşmesinin ardından, 28 yıl önce Ayrton Senna ile McLaren arasında yaşanan benzer bir olayı hatırlamaya ne dersiniz?

Hamilton’ın Mercedes’teki takım patronu Toto Wolff ile yaptığı uzun görüşmelerde olduğu gibi, Senna da 1993’e Ron Dennis’le yaptığı uzun görüşmelerin ardından McLaren anlaşmasını imzalamadan girmişti.

Senna 1993 için anlaşmayı imzaladığında, sezonun 3’te 1’lik bölümü çoktan geride kalmıştı. Yani Senna, o sene anlaşmayı sezonun geride kalan yarışları için imzalamış oldu.

O sene, Senna’nın her hafta sonuna katılması için McLaren’ın avukatları ve muhasebecileri teyakkuzda olmak zorundaydı. Her yarış öncesi gerekli ödeme yapılmasaydı, Senna yarışmayabilirdi…

O dönemde McLaren’ın Operasyon Bölümü Başkanı olan Martin Whitmarsh, “Her yarışta milyon dolar ödendiğini hatırlıyorum!”

“McLaren’da olduğum 24.5 sene içerisinde F1’de ve diğer sektörlerde, 1992 – 93 sezonları hariç kârdaydık. O dönemde 1.5 milyon Pound zarar ettik. Her yarışa katılması için Ayrton’a bir milyon dolar ödüyorduk…” demişti.

O sene anlaşmanın gecikmesinin esas nedeni Honda’nın spordan çekilmesiydi. Bu gelişme 1992 Eylül ayında Monza’da duyurulmuştu.

O sezon Senna için zaten zorlu geçiyordu. Honda’nın yeni V12 motoru hayal kırıklığı yaratırken Williams-Renault’su ile Nigel Mansell sezonu domine ediyordu.

Honda’nın çekilme kararı sonrası McLaren’ın 1993 için planları sekteye uğramıştı. Senna, yeni sezona riskli bir paket ile girme konusunda endişeliydi.

Whitmarsh, “Honda ayrılır ayrılmaz, o devam etmek istemedi. Her pilot her zaman fabrika anlaşması ister ve bu konuda haklıydı.” dedi.

Planlardan birisi, Mansour Ojjeh’in yardımıyla Ligier’i almak ve Fransız ekibin Renault ile olan anlaşmasını devralmaktı. En azından bu şekilde Williams ile mücadele etmeleri planlanıyordu.

Bu plan başarısız oldu ve aralık ayının başında, henüz hiçbir şey resmi olmasa da McLaren’ın Ford HB motorlarını kullanacağı netleşmişti.

Ticari açıdan Honda’nın fabrika motoru desteğinden Cosworth’ün müşterisi olmak McLaren için devasa bir değişim olacaktı. Basit bir şekilde söylemek gerekirse, Senna’ya ödeme yapmak için çok fazla para kalmıyordu.

1992’deki final yarışı Adelaide’ın ardından Senna, her zaman olduğu gibi ailesiyle vakit geçirmek için Brezilya’ya giderek ortalıktan kayboldu.

Ancak Noel’den birkaç gün önce Senna, vatandaşı Emerson Fittipaldi tarafından Arizona’ya giderek Penske IndyCar aracını test etmesi konusunda ikna edildi.

Senna o testten keyif aldı ve kendisinin McLaren için kesin bir seçenek olmadığını gösterdi. Senna, 1993’te IndyCar’da Michael Andretti’nin takım arkadaşı olabilirdi.

Testin ardından Senna, “Henüz hiçbir takıma adanmış değilim çünkü ciddi bir şekilde sıradaki adım olarak ne yapmam gerektiğini, kariyerim için neyin en iyi olacağını değerlendiriyorum.”

“Bunun içerisinde 1993’te sürüş yapmamak ve Indy var. Şimdi eve gideceğim ve sessiz bir şekilde bunu ve yakın gelecekte nelerin mümkün olabileceğini düşüneceğim.”

“Gelecekte bir yerde sürme açısından herhangi bir adanmışlığımın (anlaşmamın) olmadığı konusunu açık bir şekilde ifade etmem gerekiyor.” demişti.

Ayrton Senna, Penske Chevrolet PC22

Ayrton Senna, Penske Chevrolet PC22

Photo by: Sutton Images

Sonuç olarak Senna tatiline devam etmek için Brezilya’ya döndü ve geleceğini düzgün bir şekilde düşünmeye devam etti. 1993 planlarıyla birlikte aynı zamanda uzun vadeli planlarına, yani 1994’te Williams’a nasıl geçebileceğine bakıyordu.

Dennis ile olan ilişkisi, başarılı geçmişlerine rağmen zarar görmüştü.

Senna’nın menajeri Julian Jakobi, “İkisi de oldukça zekiydi. Başarmak istedikleri şeyler konusunda ikisi de oldukça acımasızdı. Zaman zaman çatışıyorlardı. Ancak temelde başarı için birbirlerine güveniyorlardı.”

“Aslında bu çok iyi bir birliktelikti. Aslında çok iyi anlaşıyorlardı. Kendi köşelerinde savaşıyorlardı. Ancak ikisi de ayrıdan ziyade birlikte daha iyi olacaklarını biliyordu.” dedi.

Dennis, son iki senedir Team Lotus ile etkilemeyi başaran Mika Hakkinen ile anlaşma imzalayarak McLaren’ın seçeneklerini açık tuttu.

Fin pilotun durumu biraz pusluydu. Senna ile bir anlaşma yapılamazsa, bu durumda Hakkinen McLaren koltuğuna oturabilirdi ancak takım Senna ile anlaşırsa, Hakkinen o zaman bir seneyi test pilotu olarak geçirebilirdi.

Dennis, Senna ile anlaşsalar dahi 3. bir aracı piste çıkararak kendisini yarıştırabilecekleri konusunda Hakkinen’in umutlu olmasını sağladı. Yani öyle ya da böyle, McLaren onun yarışmasını sağlayacaktı.

Ancak McLaren’ın patronu, Senna ile anlaşmak istiyordu ve sonunda iki taraf, takımın ana sponsoru Marlboro’nun İsviçre’deki merkezinde buluştu.

Jakobi, “Ayrton, McLaren Ford’un müşteri motoruna sahip olacak olması nedeniyle 1993’ten biraz endişeliydi.”

“İlk toplantıyı Ocak ayının sonlarında ya da Şubat ayının başında Phillip Morris’in Lozan’daki ofislerinde yaptık.”

“Ben Londra’dan Cenevre’ye tarifeli uçakla uçarken, Ayrton özel uçakla geldi. Sanırım Brezilya’dan gelmişti. Philip Morris bizi alması için havaalanına bir araç gönderdi ve onların ofislerine gittik.” dedi.

Ayrton Senna, McLaren MP4/8

Ayrton Senna, McLaren MP4/8

Photo by: Sutton Images

Brezilyalı pilotun geleceğinin konuşulduğu toplantıya Senna ve Jakobi katıldılar. Toplantıda Dennis ve Marlboro’nun pazarlamadan sorumlu isimleri John Hogan ve Graham Bogle da yer aldılar.

Senna, pazarlama açısından değeri konusunda açıktı ve eski takım arkadaşı Gerhard Berger’in Ferrari ile çok iyi bir anlaşma imzaladığını biliyordu. Bu açıdan pazarlıklarda ödün vermeyecekti.

Jakobi, “Toplantının ardından Ayrton’un 1993’te takımda kalacağı konusunda anlaşma yoktu.”

“Ron’un müşteri motoru için ödeme yapması gerekiyordu. Ve elinde sadece 5 milyon doları vardı. Bu yüzden Ayrton’a geçmişte yaptığı ödemeyi yapamıyordu.”

“Bu yüzden Ayrton, ‘Peki. İlk 5 yarışa katılacağım. Hepsi bu’ dedi. Bu şekilde yarış başına 1 milyon dolar ödeme konusu ortaya çıktı. O, ‘Yarış başına 1 milyon istiyorum’ dememişti. Sadece ‘İlk 5 yarışa katılacağım’ demişti.”

“Odada bir süre sessizlik oldu. John Hogan gülmeye başladı ve bana doğru baktı. Graham Bogle gülmedi. İçlerinde en ciddisi oydu! Ron da sessizdi.”

“Ardından Ayrton, ‘Peki, daha sonra daha fazla para bulursanız, o zaman ilk 5 yarıştan sonraki ekstra yarışları konuşuruz’ dedi. Bu şekilde oldu ve McLaren 5 yarış için milyonluk ilk anlaşma imzalandı.”

“Ancak anlaşmaya bir koşul koyduk. Ayrton, ‘Her yarıştan önceki Çarşamba günü para hesabımda olmazsa, yarışlara gelmem’ dedi.” açıklamasıyla yaşananlara açıklık getirdi.

Ayrton Senna, McLaren MP4/8 Ford

Ayrton Senna, McLaren MP4/8 Ford

Photo by: Motorsport Images

Senna, yeni Ford motorlu MP4/8’in testlerdeki ve ilk yarış Güney Afrika’daki makul performansı karşısında şaşırmıştı. Ancak McLaren yine de Williams’ın gerisinde kalmıştı ve bu sefer Senna’nın karşısında olan isim Alain Prost’tu.

Senna, kötü havanın ve biraz da şansının yardımıyla Interlagos’taki yani kendi evindeki yarışı kazandı ve Donington’daki Avrupa GP’yi domine etti. Çaylak takım arkadaşı Andretti’nin Senna’nın yanında zorlandığı açıktı ve takım Senna’nın her bir performansına muhtaçtı.

San Marino’daki 4. yarış öncesinde Senna, sözleşmeye dayalı kozunu kullandı. Takıma değerini göstermesini sağlayan bir fırsat ortaya çıktı.

Jakobi, “İlk engel Imola’da çıktı. Her zaman paranın geldiğini faks ya da telefon üzerinden doğrulamak zorundaydım. O hafta, Çarşamba günü para gelmemişti ve Ayrton Sao Paulo’daydı.”

“Bunun üzerine bana, ‘Peki, öyleyse bu hafta sonu yarışmayacağım.’ dedi. Hepsi bu. Bunun üzerine takıma, para gelmediği için onun gelmeyeceğini söylemek zorundaydım. Takım göndereceğini söyledi ancak o günlerde bankalar çok verimli (hızlı) değildi!”

“Her neyse, ne olsa beğenirsiniz? Para Çarşamba günü olmasa da Perşembe sabah geldi.”

“Bunun üzerine Ayrton’u Sao Paulo’daki ofisinden aradım ancak onu bulamadılar. Bir kızla bir yerlere gitmişti. Apartmanında değildi, ofisinde değildi ve onu bulamıyorlardı.”

“Onu Perşembe günü öğle vakti buldular. Hemen uçağa atladı. McLaren, Jo Ramirez’i Roma’ya onu alması için gönderdi ancak yanlış havaalanına gitmişti.”

“Ayrton Cuma sabah geç vakitlerde piste ulaştı. McLaren aracına ilk antrenmanın ortasında bindi ve kaza yaptı. Karışık olan ilk olay buydu.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu