GenelManşet

YÖK, “BESYO”LARIMIZI KAPATIYOR!

YÖK'ün  sadece KKTC'deki üniversitelerin BESYO'larına özel almış olduğu "Özel Yetenek Sınavı" yerine "eşit ağırlık" puanı ile öğrenci alma kararının devam etmesi spor bilimleri fakülte ve spor yüksek okullarını kapanma ile karşı karşıya bırakmakta.

ÜNİVERSİTE ADASININ SPORUNA BİR DARBE DE YÖK’TEN

Türkiye bir yandan ülkemizi eğitim alanında üniversite adası olarak görüp bu çıtayı daha da yukarı çekmeyi planlarken bir yandan da Yükseköğretim Kurumu (YÖK) almış olduğu kararlarla ülkemizdeki Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları (BESYO) ile spor bilimleri fakülte ve spor yüksek okullarını  kapanma ile karşı karşıya bırakmak üzere.

 

SEKİZ YÜZ BİN ÖĞRENCİ BARAJI VARDI:

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programlarına kayıt için 300.000 (üç yüz bin), diğer Antrenörlük, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon Bölümleri için de 800.000 (sekiz yüz bin) aday baraj şartı kabul edilmişti.

 

KKTC’YE “ÖZEL YETENEK SINAVI” YAPTIRIMI:

YÖK tarafından geçtiğimiz yıl sadece KKTC üniversiteleri için tüm spor bilimleri fakülte ve spor yüksek okullarına ilişkin “Özel Yetenek Sınav”larının kaldırılması ve “eşit ağırlık” puanı doğrultusunda tercih bölümüne alınması sonucu ilgili tüm spor bilimleri eğitimlerine başvuru oranları %10 seviyelerine kadar düşmüştü.

 

AYRIMCILIĞIN ORTADAN KALKMASI İÇİN ÇABALANIYOR:

Bu kararın devam etmesi sonucu ülkemizdeki tüm üniversitelerin spor bilimleri fakülte ve spor yüksek okulları yöneticileri bir araya gelerek YÖK’e konuyu bildirdi. Yöneticiler, YÖK’ten Türkiye’deki üniversitelere giriş koşulları ile aynı uygulamanın gerçekleştirilmesi ve KKTC’ye uygulanan bu ayrımcılığın ortadan kaldırılması için başvuruda bulundu.

 

YÖK BU KARARDAN VAZGEÇMEZSE “BESYO”LAR KAPANACAK:

Şu ana kadar yapılan tüm girişimlerle ilgili sonuç alınamazken bugün yapılacak toplantı sonucu YÖK tarafından bu uygulama ile ilgili olumlu veyahut olumsuz bir karar verilecek. “Özel Yetnek Sınavı” ile öğrenci alımının kabul görmemesi sonucu ülkemizdeki üniversitelerin spor bilimleri fakülte ve spor yüksek okulları öğrenci olmayışından dolayı kapanacak.

 

EĞİTİM BAKANI AMCAOĞLU’NA ÇAĞRI:

Ülkemizdeki üniversitelerin spor bilimleri fakülte ve spor yüksek okulları yöneticlieri BESYO’ların kapanmaması noktasında konuyla ilgili bugün yapılacak toplantıda KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu’ndan bu konuda dik bir duruş sergileyerek bu kararın düzeltilmesini ve KKTC’de BESYO’ların Eğitim-Öğretim hayatına devam edebilmesini talep ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu