ManşetMOTOR SPORLARI

Yeni AlphaTauri AT02, yeni burun tasarımıyla ilk kez piste çıktı!

AlphaTauri F1 ekibi, 2021 Formula 1 sezonunda kullanacağı yeni aracı AT02'yi bugün Imola'da piste çıkardı.

AlphaTauri, 2021 F1 sezonunda kullanacağı yeni aracı geçen hafta tanıtmıştı ve beklendiği üzere ilk kez bu hafta piste çıkardı.

Haberi dinle

Takım geçtiğimiz gün Imola’ya geldi ve takımın genç yeteneği Yuki Tsunoda, 2019 Toro Rosso STR14’le piste çıkan isim oldu.

Bugün sabah ise hem Tsunoda hem de Pierre Gasly, STR14’le piste çıkarken, sonrasında ise 2021 sezonunda kullanılacak olan AlphaTauri AT02 piste çıkarıldı.

Araç, lansman aracına kıyasla renk düzeni anlamında aynı olsa da, teknik tarafta epey değişiklik yer aldı.

AlphaTauri’nin iki gelişim hakkını kullandığı burun kısmı epey değişmiş durumda ve beklendiği üzere İtalyan takım, Mercedes’in dar burun konseptine geçiş yaptı. Bu tasarım, Mercedes’in dışında Racing Point, McLaren ve Aston Martin tarafından da tercih ediliyor.

AT02 Cuma günkü tanıtımda, AlphaTauri’nin 2020’de kullandığı burun tasarımıyla tanıtılmıştı. Yeni burun ise ilk kez bugün ortaya çıkmış oldu. Takımlar genellikle yeni araca ait önemli parçaları, lansman yaparken göstermemeyi seçiyorlar.

Ayrıca ön kanat kenar plakasında da bazı değişiklikler yapılmış görünüyor.

Takım, çekim haklarından ilkini kullandığı için, gün boyunca AT02 ile 100 kilometrelik mesafe tamamlayabilecek. Ayrıca kuru zeminde yapılan testte, Pirelli’nin gösteri lastikleri kullanılıyor.

Yeni aracı her iki sürücünün de denemesi bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu