ManşetTÜRKİYE

SPORCULARIN ASKERLİK SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Askerlik her Türk erkeğinin vatani görevidir. Ancak ülkesini milli seviyede ya da yurtdışında temsil eden sporcuların önlerindeki en büyük engel de askerlik sorunudur. Askerliğin mecbur olduğu ülkelerde bu tip sporcular için çözümler üretilmiştir. Ne yazık ki KKTC'de çözülmeyen bu sorun da erkek sporcuların kanayan yarasıdır.

 

SPORCULARIN ÖNÜNDEKİ BİR ENGEL DE ASKERLİK:

Ülkemizde spor ve sporcu ile ilgili sorunları gündeme getirip bunlara çözüm yolları bulmak için yol gösterici olmak GIYNIK SPOR olarak en önemli gaylemizdir. Bu noktada ülkemizi özellikle yurtdışında temsil eden, Türkiye milli takımlarında mücadele eden ayrıca yurt dışında profesyonel liglerde yer alan sporcularımızın en önemli sorunlarından birisi de askerliktir.  Sporcularımızın korunması, ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesi konusunda halen yasal düzenlemeler yapılamazken ülkemizi yurt dışında temsil ettikleri için onların askerlik sorunlarını olsun çözelim artık.

 

KENAN ÖZER BU ACIYI ÇEKTİ, DİĞERLERİ ÇEKMESİN:

Bu durumdan en çok acı çeken sporcularımızdan birisi de Türkiye Süper Lig ekiplerinden Gaziantep FK’de forma giyen Kenan Özer’dir. Bedelli askerlik hakkını kazanabilmesi için 2 yıl boyunca ülkesine gelemeyen ve 9 yıl Türkiye’de kalmak zorunda olan Kenan bu üzücü durumdan dolayı çok cefa çekti. Spor hayatlarını Türkiye’de ve üçüncü ülkelerde sürdüren Erten Gazi, Yiğitcan Hekimoğlu, Ahmet Sivri, Zihni Temelci yeğenler gibi sporcularımız da şu an askerlik sorunuyla karşı karşıya durumdadır.

 

ÜLKEYİ TEMSİL EDENE 9 YIL ÜLKESİNE GELMEME HAKSIZLIKTIR:

KKTC’de sporcular ile ilgili askerlik konusunda şu uygulama vardır. “Yüksek öğrenime bağlı bedelli askerlik hakkı elde edemeyecek olanlar, öğrenim durumuna bakılmaksızın, askerlik çağına girdikten sonra lisanslı profesyonel sporcu statüsüyle Asal ve Seferberlik Şubeye başvurarak askerliğini her yıl tecil ettirmeleri ve toplam dokuz yıl yurt dışında ikamet etmeleri koşuluna bağlı olarak mükellefiyet hizmetini bedelli olarak yerine getirebilirler.” Buna bağlı olarak 9 yıl bir sporcunun ülkesine gelemeden yurtdışında ikamet etmesi mecburiyeti ülkemizi temsil eden bir sporcuya yapılacak en büyük haksızlıktır.

 

SPORA YÖN VERENLERİN BU SORUNU ORTADAN KALDIRMASI GEREK:

Sporcularla ilgili bu ciddi sorun karşısında ilgili federasyonlara bağlı olarak Türkiye  milli takımlarıyla Dünya şampiyonası, Avrupa şampiyonası ve Olimpiyat oyunlarında mücadele edip ülkemizi temsil eden KKTC vatandaşı sporcular için bedelli askerlik kapsamından yararlanması için bir an önce çalışmaların yapılması  gerekliliği elzemdir. Ülkemiz sporuna yön verenlerin ve ilgili kurumların ülkemizi temsil eden sporcularımızın önünü açması ve gelecek nesilleri spora yönlendirme açısından bu durumun çok önemli önemli olduğunu düşünülmektedir.

 

IŞIK SPORCULARLA GÖRÜŞTÜ, BOZATLI CANLI YAYINDA ANLATACAK:

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz eski Cumhurbaşkanlığı Spor Danışmanı olan Çetinkaya Akademi Koordinatörü Salih Işık bu durumun çok ciddi bir sıkıntı olduğunu ve özellikle ismi geçen sporcularla birebir görüştüğünü belirterek askerlik konusunun ülkemizi yurtdışında temsil eden sporcuların  önündeki büyük sorun olduğunu, bunun bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade etti. Öte yandan konuyla ilgili çalışmaların yapıldığını ve yakın zamanda ciddi adımlar atılması için çalışmaların başlayacağını açıklayan Cumhurbaşkanlığı Spor Üst Komitesi Başkanı ve Spor Dairesi Dış İlişkiler Sorumlusu Sertaç Bozatlı konuyla ilgili tüm gelişmeleri bu akşam GIYNIK WEB TV’de canlı yayınlanacak Spor ve Ötesi programında açıklayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu