FUTBOLManşet

SERTOĞLU’NUN 11 YILI

ilk olarak 10 Kasım 2010 tarihinde Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) başkanlığı görevine gelen Hasan Sertoğlu'nun 11 yıllık serüvenini mercek altına aldık.

 

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizi de derinden etkileyen koronavirüs salgını en çok da futbolumuza zarar verdi.

Ülkemiz sporunun lokomotif görevi gören branşı futbolda, bir yılı aşkın süredir devam eden salgın nedeniyle bu sezon ligler oynanamadı ve futbol özlemi katbekat arttı.

Futbolsuz geçen sezonda şimdi gözler 5 Haziran 2021’de yapılacak olan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Seçimli Olağan Genel Kurulu’na çevrilmiş durumda.

Bugüne kadar girdiği genel kurullarda tek aday olan ve tüm kulüplerin onayıyla rakipsiz bir şekilde 11 yıldır bu görevi sürdüren mevcut başkan Hasan Sertoğlu, yeni dönemde de adaylığını açıkladı.

Ancak Sertoğlu’nun karşısında bu kez bir rakip de olacak. Seçim öncesinde şu ana kadar aday olacağını resmen açıklayan diğer isim ise Tekin Birinci.

Bugüne kadar almış olduğu her kararda kulüplerin haklarını savunan ve kulüplerin yanında duran, KTFF’yi ekonomik, prestij, düzen, kurumsallık, organizasyon, yönetim ve daha birçok alanda önemli bir marka haline getiren, ülkenin en büyük sivil toplum örgütü haline dönüştürmeyi başardığı bu kurumdaki görevine yeni dönemde de kulüplere güvenerek yola devam etmeyi dünüşüyor.

GIYNIK SPOR olarak KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu’nun  11 yıl aralıksız görev yaptığı süreçte KTFF’yi hangi noktadan alıp hangi noktaya taşıdığını mercek altına aldık.

 

İŞTE HASAN SERTOĞLU’NU KTFF’DE 11 YILLIK SERÜVENİ:

 

 

ŞAMPİYONLUĞU GÖREMEDEN FUTBOLUN KURTULUŞU İÇİN BAŞKAN OLDU

Hasan Sertoğlu KTFF başkanlığı görevine ilk olarak 10 Kasım 2010 tarihinde geldi.

Kendinden önceki dönemde ülke futbolunda ciddi bir kaos ortamı yaşanıyor, hakem ücretleri ödenmiyor ve kulüpler isyan noktasındaydı.

Bu süreçte kulüpler birliği, o dönem Küçük Kaymaklı Başkanı olan Hasan Sertoğlu’nu KTFF başkanlığına getirme noktasında harekete geçti.

Tüm kulüpler, bu isim üzerinde uzlaşmış ve Küçük Kaymaklı’da gösterdiği başarılı yönetimi ile Sertoğlu’nu ülke futbolunun başına getirmek için ikna etmişlerdi.

9 yıllık Küçük Kaymaklı başkanlığı döneminde kulübü borç batağından çıkartıp artıya geçiren Sertoğlu, Kaymaklı projesinin tam sonuca ulaşacağı noktada ise KTFF başkan adayı oldu.

Yeniden yapılandırdığı Kaymaklı takımını da o dönem Ali Başman’a hazır bir yapıda devretti ve o sezon Küçük Kaymaklı takımı şampiyonluğa ulaştı.

TARİHTE İLK KEZ TÜM KULÜPLERİN OYBİRLİĞİ

KTFF’de göreve geldiği günden itibaren önemli işlere imza atan Sertoğlu, kriz ortamında devraldığı başkanlık göreviyle adeta ateşten bir gömlek giydi.

Tarihte ilk kez tüm kulüpler oybirliği ile bir başkanı bu göreve layık görürken kulüpler birliği ilk kez tek bir aday üzerinde birleşti.

Ancak, çeklerinin geri döndüğü, federasyonun birçok kurum ve kuruluşa borcunun olduğu, saygınlığını yitirmiş ve futbol camiasının isyan halindeki bu bozuk yapıyı teslim alan Sertoğlu’nun işi kolay olmayacaktı.

Böylesine talihsiz bir süreçte göreve gelen Sertoğlu, futbolun içerisinden gelen ve yöneticilik kabiliyeti yüksek isimlerle yönetimler kurarak, KTFF’yi ayağa kaldırma çalışmalarına başladı.

 

ÜLKENİN EN DONANIMLI VE ÇAĞDAŞ FEDERASYON BİNASI

Sertoğlu’nun göreve başlar başlamaz ilk işi futboldaki kaosu ortadan kaldırmak oldu.

Daha sonra ise yıllardır tek bir çivi bile çakılmamış, neredeyse harabeye dönüşen federasyon binasını sil baştan tadilata soktu ve böylece KTFF binası bugünkü çağdaş durumuna gelerek, federasyona, personeline ve kulüplere konforlu bir ortam sağlayan yapı oldu.

Öte yandan geçmişte plastik sandalyelerde oturulan ve birçok kez sandalyelerin kırılmasıyla kendilerine yerde bulan kulüp başkanlarına şahitlik ettiğimiz Ahmed Sami Topcan Toplantı Salonu’nu da sil baştan tadil ettirerek rahat, konforlu koltukları ve teknik donanımlarıyla çağdaş bir toplantı salonu haline getirdi.

Bunun yanında KTFF binasının ana bölümündeki personel odaları yeniden düzenlendi ve ana girişte; başkanlık odası, küçük toplantı salonu, 4 adet personel ofisi ve danışma bölümü, mutfak, güvenlik ve server odası ile arşiv odaları binaya kazandırıldı.

Federasyonun ana girişine mini bir futbol tarihi müzesi inşa edilerek, tarihin önemine de vurgu yapıldı.

Teknolojik imkanlar dahilinde, yeni ofis mobilyaları, bilgisayarlar ve işleri kolaylaştırmak için gerekli tüm imkanlar personele ve kulüplere sunuldu.

Bunun yanı sıra Sertoğlu yönetimi binaya yeni bir alan da yaratarak konferans salonunun üst katına 3 adet çalışma ofisi, 1 adet küçük toplantı salonu, 1 adet büyük toplantı salonu ve başkanlık odası daha ekledi.

BİLGİ SİSTEM VE DİJİTALLEŞME İLE ÇAĞ ATLANDI

Sertoğlu döneminin en önemli projelerinden biri de Futbol Bilgi Sistemi (FBS) oldu.

Dünya standartlarında bir altyapıyla, futbolla ilgili olan futbolcu, teknik direktör, maç, hakem, yönetici ve bunun gibi tüm bireylerin faydalanacağı güçlü bir sistem futbolseverlere sunuldu.

Geçmişte kağıt üzerinde kartonlar üzerinde yazılı lisanslar dijital platforma taşınarak hem dijital arşiv oluştu hem de geriye dönük 10 sezona ait en detaylı bilgiye kolay ulaşım sağlandı.

Personele de bu bağlamda eğitimler verdiren Sertoğlu, dönemin şartlarına göre işleri çok kolaylaştıracak bir sisteme öncülük etti.

KTFF’nin bugünkü resmi internet sitesi de kamuoyunun bilgilendirme noktasında Sertoğlu döneminde hayata geçti.

Tüm bunların yanı sıra 2 sezon önce hayata geçen ve tanınmamış ülkelere bakıldığında eşi benzeri olmayan canlı skor uygulaması ve mobil uygulama da çok önemli projeler arasında yer aldı.

Geçmişte radyo başında skorları takip eden futbolseverler artık cep telefonundan anlık olarak skorları ve puan durumunu, maç programlarını takip edecek noktaya geldi.

Sertoğlu, yeni dönemde de dijital anlamda geliştirmeyi planladığı projelerini hayata geçirmeyi hedefliyor.

FIFA-UEFA-KOP-KTFF GÖRÜŞMELERİ TARİHE GEÇTİ

Sertoğlu döneminin dışa açılım noktasındaki en önemli dönüm noktası 2013 yılında yaşandı.

Bugüne kadar birçok kez denenen ancak bir türlü sonuç alınamayan futbolumuzun tanınmama durumuna en fazla yaklaşan isim Sertoğlu oldu ancak bu da sonuçsuz kaldı.

O dönem danışmanlık görevine FIFA’da Genel Sekreterlik yapmış Jerome Champagne’i getiren Sertoğlu, yapılan uzun görüşme ve lobi sayesinde dönemin FIFA Başkanı Sepp Blatter, UEFA Başkanı Michel Platini ve KOP Başkanı Costakis Koutsokoumnis ile aynı masaya oturmayı başardı.

Tarihin en önemli görüşmeleri arasında yer alan FIFA-UEFA-KOP-KTFF görüşmeleri dünya basınında da ciddi yer buldu.

Yapılan Geçici Düzenleme Metnine dünyanın önünde imza atan Sertoğlu daha sonra KOP’un işi yavaşlatma ve vazgeçmesi sonrasında görüşmelerin sonuçsuz kalmasına engel olamadı.

O dönemde Sertoğlu ülkeden çok büyük destek almış ve siyasi görüşüne de ters bir şekilde Kıbrıs Türk gençliği için ne gerekirse yaparım mesajı vermişti.

 

CONIFA SÜRECİ

FIFA-UEFA görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanınca birçok bağımsız spor birliğiyle görüşen Sertoğlu, CONIFA üyeliği döneminin de önemli figürlerinden biri oldu.

Sertoğlu, ülkemizde düzenlenen CONIFA Avrupa Şampiyonası’ndaki ev sahipliği ve organizasyonla başarılı bir işe imza attı.

Ancak son dönemde CONIFA’nın tüm uyarılara rağmen siyasi hareket etmesi sonucu Sertoğlu, KTFF’yi CONIFA üyeliğinden çekti.

 

DIŞ TEMASI ALT YAPILARA DA YAŞATTI

Dış temas konusunda altyapılara da önemli açılımlar yaptırdı.

Dünyanın her yerinden kulüplerin yer aldığı ve Messi, Suarez gibi birçok futbolcunun çocuk dönemde forma giydiği MIC turnuvasına KTFF olarak katılım gösterilmesinde de Sertoğlu’nun önemli etkisi oldu.

Barcelona’da düzenlenen turnuvada U15 karmamız; Celta Vigo, Espanyol, Girona, Kuzey İrlanda gibi takımlarla maç yapma şansı yakaladı.

Bunların yanı sıra U21, U15, A takım seviyelerinde Londra Türk Toplumu ile maçlar yaptırdı.

ALT YAPILARLA FUTBOLCU PATLAMASI YAŞANDI

Sertoğlu döneminde futbolcu sayılarındaki artış da gözlerden kaçmadı.

Geçmişte 2-3 bin olan futbolcu sayısı günümüzde 20 bini aşmış duruma geldi.

Bunda altyapı liglerinin başlangıcının önemi oldukça dikkat çekiyor.

Sertoğlu göreve başladığı dönemde futbolda A Takım ve Genç Takım dışında kategori yoktu.

Günümüzde ise; A Takım, U20, U17, U15, U13, U10, Kadınlar Ligi ve Futsal Ligi gibi birçok organizasyon düzenlenmekte.

Altyapılara büyük önem veren Sertoğlu, göreve geldikten sonra altyapıya adeta çağ atlattı ve hemen hemen her takımın altyapı takımı kurmasına ön ayak oldu.

HAKEMLERİ DE AYAĞA KALDIRDI

Hakemlerin de dünya standartında ekipmana ve donanıma sahip olması, telsiz, kıyafet, ücret, kamp gibi konularda da Sertoğlu’nun öncülük yaptı.

Geçmişteki hakem krizleri bu süreçte yaşanmazken, hakemlerin ücretleri konusunda da sıkıntı yaşanmadı ve ücretleri de oldukça iyileştirildi.

 

FUTBOLA DEVLET KATKISINI BAŞLATAN OLDU

Sertoğlu’nun bu süreçte devlet ile yaptığı protokoller de çok önemli bir yere sahip oldu.

Futbolda geçmişte olmayan devlet katkısı , Hasan Sertoğlu döneminde başladı ve günümüzde tüm federasyonların faydalandığı yapının da önderliğini yine Sertoğlu yaptı.

Futbolda 2 Milyon’la başlayan, 4 Milyon’a yükselen, daha sonra 5 Milyon TL olan rakam geçtiğimiz sezon 8,5 Milyon TL’ye yükseldi ve kulüplere önemli oranda katkılar yapıldı.

Zaman zaman devlet yetkililerini de karşısına alan, kulüpler ve ülke gençliği için kavga eden Sertoğlu bu tavrıyla eleştirilse de Kıbrıs Türk gençliği ve kulüpler bu kavganın kendileri için verildiğini düşünerek Sertoğlu’na ciddi saygı duydu.

Salgın öncesine kadar Sertoğlu döneminde alınan kararlarda oy birliği çıkarken, sadece salgın sürecinde yaşanan gerilimli süreçte birkaç kulüp bazı kararlara destek vermedi.

Sertoğlu, 11 yıllık süreçteki mücadelesini hep kulüpler üzerinden verdi ve ülkedeki kulüplerin Kıbrıs Türk gençliğinin milli mücadele yılları döneminden itibaren önemli yer tuttuğunu savundu.

 

SPONSORLUKLAR FUTBOLA KAYDI KOYDU

Hasan Sertoğlu döneminde önemli sponsorluk anlaşmaları da yapıldı.

Ligin sponsorluğunu uzun yıllardır K-Pet üstlenirken kurum kulüplere maddi kazanç getirdi.

Bunun yanında Kıbrıs Kupası, U15, Kadınlar Ligi gibi organizasyonlara da Koopbank, Nicosia Group, Başman, Digiturk, KKTCELL gibi kurumlar sponsorluk katkısı koydu.

Sağlık alanında da önemli işbirlikleri yapan Sertoğlu hem devletten hem de Kolan Hastanesi’nde tüm futbolcu, antrenör ve hakemlere sağlık taraması yaptırdı.

 

EN BÜYÜK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ

Sertoğlu yönetimi, mali, prestij, düzen, kurumsallık, organizasyon, yönetim ve benzeri alanlarda KTFF’yi bir marka haline getirerek saygı duyulan ülkenin en büyük sivil toplum örgütü haline getirdi.

 

45 YIL SONRA TRABZON’DA ANILAR TAZELENDİ

Hasan Sertoğlu, salgın henüz başlamadan önce 2020’nin henüz ilk ayında 1975 Kıbrıs Karması’nı Trabzonspor’un KTFF’ye yaptığı resmi davet üzerine Trabzon’a götürdü. Trabzonspor Kulübü’nün daveti üzerine 1975 yılında düzenlenen Kıbrıs Barış Kupası’nın 45’inci yılında dönemin futbolcuları biraraya gelerek önemli bir organizasyon gerçekleştirdi. Trabzon’a giden Kıbrıs Karması’nın o dönemki kadrosu, Trabzon’da önemli temaslarda bulundu. Başkanlığını Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu’nun yaptığı kafile, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzonspor Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri ve Trabzonspor Müzesi’ni ziyaret etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu