Manşet

KSTÜ-BESYO SPORDA ÖNCÜ OLACAK

Ülkemizdeki üniversiteler ailesinin en yeni üyelerinden Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTÜ) kısa sürede adından sıkça söz ettirmeye başladı.

GIYNIK SPOR : Okan KARADEMİR

 

 

ÜLKE SPORUNA YENİ HEYECAN:

Güzelyurt’ta yer alan ve henüz 4’üncü yılını geride bırakan KSTÜ’nün özellikle Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) bölümü son dönemlerde yaptığı girişimlerle ülke sporuna yeni bir heyecan katarak bu alanda söz sahibi olmaya hazırlanıyor.

 

MUSTAFA BEHLÜL KSTÜ VE BESYO’YU ANLATTI:

Yaşanan bu gelişmeler üzerine GIYNIK SPOR olarak KSTÜ-BESYO akademisyenlerinden Mustafa Behlül ile üniversitenin kuruluşu, yapısı, geldiği nokta ve özellikle de BESYO bölümünün faaliyetleri üzerine samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Mustafa Behlül, GIYNIK Spor’un sorularını içtenlikle yanıtlarken yakın gelecekte KSTÜ olarak ülke sporu adına özellikle federasyonlarla işbirliği içinde çok önemli projeleri hayata geçireceklerini açıkladı. Mustafa Behlül ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı www.giynikspor.com da.

 

 

Ülkemizdeki üniversiteler ailesinin en yeni üyelerinden Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTÜ) kısa sürede adından sıkça söz ettirmeye başladı.

Güzelyurt’ta yer alan ve henüz 4’üncü yılını geride bırakan KSTÜ’nün özellikle Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) bölümü son dönemlerde yaptığı girişimlerle ülke sporuna yeni bir heyecan katarak bu alanda söz sahibi olmaya hazırlanıyor.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine GIYNIK SPOR olarak KSTÜ-BESYO akademisyenlerinden Mustafa Behlül ile üniversitenin kuruluşu, yapısı, geldiği nokta ve özellikle de BESYO bölümünün faaliyetleri üzerine samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

Mustafa Behlül, GIYNIK Spor’un sorularını içtenlikle yanıtlarken yakın gelecekte KSTÜ olarak ülke sporu adına özellikle federasyonlarla işbirliği içinde çok önemli projeleri hayata geçireceklerini açıkladı.

Mustafa Behlül ile gerçekleştirdiğimiz röportaj şöyle;

 

KSTÜ NE ZAMAN KURULDU VE EĞİTİME BAŞLADI

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTÜ) 2016 yılında Güzelyurt bölgesinde kurulmuş olup, gelişmiş ve zengin altyapısı,  yönetimi ve eğitimcileri ile büyüyüp gelişmeye devam etmektedir.

2018-2019 akademik yılı ile iki fakülte, hazırlık okulu ve iki yüksekokul ile eğitimlerine başlamıştır.

KSTÜ 2017 yılı itibari ile TC Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından akredite edilerek denkliğini almıştır.

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi öğrencilerine uygun imkanlar sunmak için burs desteği de sunmaktadır.

 

YÖK ONAYLI BESYO, BÖLÜMLERİ VE AVANTAJLARI

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) ise ilk eğitim öğretim faaliyetine 2016-2017 döneminde başlamıştır.

KSTÜ-BESYO Antrenörlük, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon Bölümü ile eğitim öğretime devam etmektedir.

Bölüm YÖK onaylı olup, YÖK’ün hazırlamış olduğu Antrenörlük Bölümü çekirdek müfredat programını geçen yıl itibarı ile uygulamaya başlayan ilk üniversite olmanın gururunu yaşıyor.

Antrenörlük Bölümü’nden mezun olacak olan öğrenciler YÖK’ün uygulamaya koyduğu müfredat nedeni ile Antrenörlük 3. Kademeden bireysel ve takım sporlarından  belgelerini almaya hak kazanıyorlar.

Bunun yanında Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği’nde seçmeli bireysel ve takım sporlarında da antrenörlük belgesi verilmekte.

 

FEDERASYONLARLA İŞBİRLİĞİ

İçinde bulunduğumuz 2020-2021 eğitim öğretim döneminde, KSTÜ BESYO ada içerisinde bulunan federasyonlar ile görüşülerek BESYO bünyesi altında öğrencilerin alacakları antrenörlük belgelerine ilgili federasyonların katkı koymasını ve ada dışında federasyonlarımızın tanıtımına öncü olmayı da hedefliyor.

Bu doğrultuda ilk olarak Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile görüşülüp bu konuda anlaşma sağlanmıştır.

BESYO Bölümü Prof. Dr. Şahin Ahmedov  ve Mustafa Behlül öncülüğünde profosyonel eğitim kadrosu ile hizmet vermektedir.

 

ÖZEL YETENEK KONUSU

KSTÜ BESYO özel yetenek sınavları, okul yönetiminin Türkiye’deki güçlü ilişkileri sayesinde özellikle kendimin bizzat katılarak 7/8 ilde özel yetenek sınavı parkurlarında hem okulu hem de ülkeyi tanıtarak yapılmaktadır.

Bu sınavlar yapılırken uygulamalar kamera altına alınıp oluşacak sorunların da önüne geçilmiş oluyor.

Okulun bu alanda bu sistemi uygulama amacı sınava girecek olan veya girip de üniveristeyi kazanan öğrencilerin adil bir şekilde hangi bölümü seçerek yerleşebilmeleridir.

Ülkemizde son 4 yılda bazı üniversiteler rekreasyon bölümlerine öğrenci alamazken KSTÜ BESYO bu bölüm de YÖK’ün verdiği kontenjan sayısının 3’te 2’sini doldurma başarısını da göstermiş durumda.

Bunun en büyük sebebinin özel yetenek sınavları için bizzat sahada yer alınması ve sınava girecek olan öğrencilere gerekli açıklamaların yapılmasıdır.

 

YÖK KONTENJANI

4 yıllık süre zarfı içerisinde YÖK’den gelen kontenjanlar da artış görülmesi üniversite olarak yapılan işin ne kadar sistemli ve istenilen kriterlerde olduğunu göstermektedir.

Fakat geçen yıl KKTC üniversiteleri olarak özel yetenekle öğrenci alınması konusunda çok büyük bir sıkıntı yaşandı. YÖK’ün KKTC’yi pilot bölge olarak alması üzerine özel yetenek sınavları yapılamadı ve tüm üniversitelerin bölümleri boş kaldı.

Ortalama 560 öğrenci BESYO bölümlerine gelmesi gerekirken ada genelinde gelen öğrenci sayısı 65’i geçmedi. Bu konu ile ilgili olarak ise tüm üniversitelerimiz de görev alan değerli akademisyen hocalar ile birlikte spor bilimleri olarak YÖDAK’a bilgilendirme raporu hazırlanmıştır.

Dilenen bu yaşanan sorunun bu yıl giderilmesi ve önümüzdeki yıllarda özel yetenek ile ülkemize öğrenci getirilebilmesidir.

 

MUSTAFA BEHLÜL KİMDİR?

Mustafa Behlül 1982 yılında Lefkoşa’da doğmuş ve 2000 yılında Yakın Doğu Üniversitesi BESYO bölümüne başlamış ve mezun olduktan sonra, yüksek lisans eğitimine devam edip bitirmiştir.

Mezun olduktan sonra gelecek nesillere bilgi ve birikimini aktarmak adına eğitim içerisinde mesleğine devam eden Mustafa Behlül, her geçen gün kendisini geliştirmekte olup şuan LAÜ’de doktara programından mezun olmaya hazırlanıyor.

KSTÜ’nün kuruluşundan 1 yıl sonra üniversite kadrosuna katılan Mustafa Behlül, 2017 yılında BESYO bölümünün açılması ile akademisyen olarak göreve başlamış ve ilk öğrencilerinin kayıtlarını yapıp eğitime başlamanın gururunun yaşattığı duygunun anlatılamayacağını belitmiştir.

2017 yılında ilk 40 öğrencisi ile bölümde aktifleşmesi ile eğitim vermeye başlayan akademisyen, şuan Kuzey Kıbrıs’ta üniversiteler arasında kontenjanlarını hızla dolduran bir bölüm olarakta görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu