GenelManşetTÜRKİYE

İstanbul’da KKTC’ye gösterilmeyen saygı Güney Kıbrıs’a gösterildi!

Atletizmde 28. Balkan Salon Şampiyonası bugün İstanbul’da yapıldı

Atletizmde 28. Balkan Salon Şampiyonası bugün İstanbul’da yapıldı.

İstanbul Ataköy Atletizm Salonu’nda gerçekleşen organizasyonda 21 farklı ülkeden toplam 241 sporcu mücadele etti.

Güney Kıbrıs her zaman olduğu gibi, adıyla, bayrağıyla, sporcularıyla ve yetkilileriyle İstanbul’da yerini alırken, ülkemizden de KKTC Atletizm Federasyonu Milli atleti Buse Savaşkan şampiyonada Türkiye adına yarışarak dördüncülük elde etti.

Güney Kıbrıs yerini aldı, TAF ülkelere teşekkür etti

Şampiyonanın açılış töreni dün sabah yapıldı.
Açılış töreni, şampiyonaya katılan ülkelerin bayraklarının pistte yerini alması ve her ülkenin isimlerinin tek okunmasıyla başladı.

Daha sonra Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) başkanı Fatih Çintimar konuşma yaparak, organizasyona katılan tüm ülkelere teşekkür etti ve başarı diledi.

Konuşma sonrasında ise TAF başkanı tüm ülke temsilcilerine tek tek teşekkür plaketlerini takdim etti.

Türkiye adına yarışsalar da KKTC’ye saygı yok
Ambargolardan dolayı doğal olarak KKTC’nin ne adının ne de bayrağının hiçbir yerde olmadığı gibi bu organizasyonda da olmaması artık şaşkınlık yaratmadı.

Ancak Kıbrıslı Türk sporcuların Türkiye adına yarışıyor olmasına rağmen ne KKTC’li sporculara ne de yönetecilere saygı gösterilmezken, bir teşekkür dahi edilmedi.

Onlar spor yapıyor, ezilen toplum KKTC oluyor
Spor alanında ülkemize uygulanan insanlık dışı ambargolar geçmişten günümüze halen devam ederken ne yazık ki Türkiye ile Güney Kıbrıs ise birbirlerini tanımadıklarını ortaya koysalar da her türlü spor organizasyonunda buluşmaya devam ediyorlar.

Spor konusunda arada ezilen toplum ise her daim Kıbrıslı Türkler oluyor.

Dışa açılımda artık yeni kapılar düşünülüyor
Sporda gerek Türkiye’de gerekse de Kıbrıs’ta ki organizasyonlarda Türkiye ile Güney Kıbrıs takımları veya sporcuları karşı karşı gelip müsabakalar yaparken, Kıbrıslı Türk sporculara dışa açılımdaki tek kapı olarak geçmişten günümüze hep Türkiye gösterildi. Güney’de spor yapmak isteyen Kıbrıslı Türkler’e ise hep farklı gözle bakılarak dışlandılar.

Ancak Türkiye’de de gereken saygıyı ve önemi birtürlü göremeyen federasyonlarımız ve sporcularımız bu konulara artık çok daha farklı bakmaya başladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu