Manşet

İKİ DEVLET TEK MİLLET TÜRKİYE YARDIM ET

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, Kıbrıs Türk futbolunun tek uluslararası açılım noktası olan CONIFA'ya rest çekti. Başkan, sözde "Batı Ermenistan" ve "Kürdistan" gibi oluşumların CONIFA içinde barındığı sürece biz bu ortamda yokuz mesajı verdi. Başkanın bu davranışı, Türkiye'nin sorununu kendi sorunu olarak görüp Kıbrıslı Türklerin bu bakış açısına karşılık Türkiye'nin de artık bu ülkenin futboldaki sorununun çözümüne yönelik önderlik ve girişim yapması gerektiğini ortaya koydu.

 

Okan KARADEMİR

 

OYNANMAYAN SEZONDA CONİFA KURALARI HEYECAN YARATMIŞTI:

Ülkemizde 2020-2021 futbol sezonu Covid-19 salgını nedeniyle iptal edildi. Bu kararın açıklanma süreci oldukça sancılı geçti. Bu süreçte futbolcular, teknik adamlar,  kulüp başkanları ve Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) arasında ciddi tartışmalar, eylemler ve karşılıklı kırıcı açıklamalara neden olan olaylar yaşandı. Günün sonunda resmi açıklama sonrasında spor kamuoyunda futbol tartışmaları son buldu. Futbolun bu sezon oynanmayacağının açıklamasının ardından özellikle yabancı oyuncular bir bir yurt dışına transfer olmaya başlarken şimdi de yerli futbolcularımız Türkiye Amatör Lig (BAL) yoluna düştü. Ancak geçtiğimiz hafta yapılan ve üyesi olduğumuz Bağımsız Futbol Federasyonları Konfederasyonu (CONIFA) kura çekimleri uzun zamandır konuşulmayan futbol ile ilgili bir heyecan yarattı.

 

SERTOĞLU’NDAN CONİFA’YA REST, TÜRKİYE’YE MESAJ:

Günümüz şartlarında ülkemizin Covid-19 salgını nedeniyle özellikle ekonomik anlamda kötü bir süreçten geçmesinden dolayı başkan, hem kadınlarda hem de erkeklerde bu turnuvalara katılmanın ciddi külfet yaratacağı düşüncesiyle organizasyonlara katılımın olmayacağı açıklaması oldukça yerinde olurken CONIFA’ya üyeliğin askıya alınması konusu ise tartışma yarattı. Hasan Sertoğlu, daha önce CONIFA ile ilgili sözde “Kürdistan” konusuyla ilgili tavrı ve şimdi de bu turnuvada yine sözde “Batı Ermenistan”‘ın dahil edilmesi konusunda CONIFA’ya rest çekti. Başkan, aslında Türkiye’nin en büyük problemleri olan bu tip sözde oluşumlar karşısında, Kıbrıs Türklerinin  de bu sorunları, kendi sorunları olarak görüp bu halkın futboldaki tek uluslararası çıkış noktasından da vazgeçiyor mesajını verdi.

 

KIBRIS TÜRK FUTBOLU İÇİN TÜRKİYE ÖNCÜLÜK ETMELİ:

Türkiye’nin, Kıbrıs’taki siyasi çözümsüzlük nedeniyle adayı uluslararası arenada tek başına idare eden Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımamasına rağmen spor alanında her türlü branşta Rumlar ile resmi maçlara çıkmak zorunda kalıyor olması ülkemizde her dönem sorgulanan bir konu oldu. Kıbrıs Türk futbolunun da önünün açılması adına KTFF’nin Türkiye’nin siyasi dinamiklerini bu kadar ön plana koyduğu tavrı karşısında Türkiye’nin de artık bu ülkenin futbol konusunda daha çok sesini duyurması, lobi yapması ve ambargoların kırılması için girişimler gerçekleştirmesi beklenmektedir.

????????????????????????????????????

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu