ManşetMOTOR SPORLARI

FIA, 2022’den itibaren F1 motor gelişimini dondurmayı onayladı!

Bugün yapılan FIA F1 komisyonu toplantısında takımlar 2022'den itibaren motorların gelişiminin dondurulmasını onaylarken Cumartesi günü planlanan sprint yarışlarını destekleyebileceklerini ancak daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduklarını belirttiler.

Komisyon görüşmesinde aynı zamanda sprint yarışları ve motor gelişiminin dondurulması konularının gündeme gelmesi ve konular hakkında kararların alınması bekleniyordu. Bu konulara ek olarak komisyonun, yarışların yapılacağı noktaları da sunması bekleniyordu.

Haberi dinle

Toplantıdan gelen ilk bilgiler ise, tüm tarafların 2022’den itibaren motorların gelişiminin dondurulmasına onay verdiği yönünde. Aynı zamanda takımlar, sprint yarışı fikrine de sıcak bakıyor olsa da konu hakkında daha fazla bilgi talep ettiler.

Motorların dondurulması ise takımlar, FIA ve F1 yönetiminin oluşturduğu F1 Komisyonu’nda yapılan görüşmenin ardından, ortak bir karar alınarak kabul edildi. Karar, 2022 itibariyle yürürlüğe girecek.

Motorların dondurulması fikri Red Bull tarafından ortaya atılan bir fikirdi. Avusturyalı takım, Japon motor üreticisi Honda’nın sene sonunda F1’den ayrılacak olmasının ardından projeyle kendi ilgilenmeyi planlıyor.

Red Bull, önündeki birkaç sene boyunca güç ünitesini kullanmaya devam edebilecek kaynaklara sahip olduğunu, ancak motorların geliştirilmeye devam edilmesi durumda bu projeyi üstlenemeyeceklerini söylemişti.

Her ne kadar geçtiğimiz senenin sonunda çıkan ilk dedikoduların ardından motor dondurulmasına tam destek verilmemiş olsa da, son haftalarda yapılan görüşmeler sonrasında Perşembe günü yapılan F1 Komisyonu görüşmesinde bu fikrin tamamıyla destekleneceği ortaya çıktı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu