ManşetMOTOR SPORLARI

F1 pilotları COVID için aşılanmaya mı başladılar?

Kış arasında F1 pilotlarından üçü, Birleşik Arap Emirlikleri'ne yaptıkları ziyaretlerin ardından COVID-19'a yakalandılar

Kış arasında F1 pilotlarından üçü, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaptıkları ziyaretlerin ardından COVID-19’a yakalandılar. Abu Dhabi GP’sinde de yakından görüldüğü gibi Birleşik Arap Emirlikleri hükûmeti, ülkeye giriş yapanlara karşı katı kurallar uyguluyor. BAE aynı zamanda COVID-19 aşılamasında en hızlı ilerleyen ülkelerin başında geliyor. Peki Dubai’ye gittikten sonra pozitif vaka veren bu sürücüler, acaba BAE’de COVID-19 aşısı mı oldular?

Abu Dhabi GP’sinde BAE yönetimi, COVID-19 pandemisi altında gerçekleştirilen yarışta, sezonun en sert önlemlerini almıştı. Bu önlemlerde yönetim, yapay bir baloncuk sistemi kurarak sürücüleri ve takım çalışanlarını, pistin hemen içerisinde bulunan otele yerleştirdi ve böylece pist üzerinde bir baloncuk kurarak COVID temasını sınırlandırdı.

BAE yönetimi sadece F1 için bu kuralları uygulamamakta. Ülkeye giriş yapan tüm turistler ve yolcular, girişleri öncesinde negatif PCR testi ile uçağa binebiliyorlar ve ülkeye girdikten sonra, geldikleri ülkeye göre, farklı karantina koşulları altında kalmak zorunda kalıyorlar.

Bu karantinaya girmeden önce ülkeye varan yolcular, havalimanında da PCR testi yaptırdıktan sonra, BAE hükûmetinin koronavirüs aplikasyonundan aldıkları sonuç ile beraber karantinayı terk edip dışarı çıkabiliyorlar.

Dünya çapında koronavirüse karşı aşılamaların başlamasının ardından ise BAE, %31’lik aşılama oranı ile beraber İsrail ve Seyşeller’in ardından üçüncü sırada yer alıyor.

BAE’deki aşılama ise sadece Emirati kimliği olan insanlara açık: yani BAE’de aşı olmak için ya Emirati olmanız, ya da BAE’de oturma izniniz olması gerekiyor. Oturma izni de bir mülk alınarak alınabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu