DİĞER SPORLARManşet

 ELHAMDÜLİLLAH  MÜSLÜMANIZ

İslami Dayanışma Oyunları bu yıl Türkiye'de düzenleniyor. İslam dinine mensup Müslüman bir halk olan KKTC'nin de oyunlara dahil edilmesi için Türkiye'den bu konuda girişim yapılması arzulanırken İslam dünyasına da çağrı yapılıyor:

Okan KARADEMİR

 

Kıbrıs Türk sporunun bitmek bilmeyen en büyük sorunu 21. yüzyılda bile devam eden insanlık dışı uygulamaya maruz bırakıldığımız spor ambargolarıdır.

Dünyada her platformda sporun “Barış-Dostluk-Kardeşlik” felsefesi üzerine kurulu olduğu benimsense de ne yazık ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tanınmayan bir ülke olduğu maksadıyla bu felsefeye dahil edilmiyor.

KKTC olarak umutlar, 10-19 Eylül 2021 tarihleri arasında Türkiye’nin Konya ilinde düzenlenecek olan 5. İslami Dayanışma Oyunları’na bağlanmış durumda.

Türkiye dahil İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) üye 57 ülkeden yaklaşık 3 bin sporcunun katılımının beklendiği ve 20 spor dalında düzenlenecek oyunlara KKTC’nin de davet edilmesi için girişimler yapılması bekleniyor.

Bu noktada İİT’ye üye yapılmasa da gözlemci statüsünde bulunan ve İslam dinine mensup Müslüman bir halk olan KKTC’nin, İslam coğrafyasında kardeşliğin ve dayanışmanın artırılması, İslam ülkelerindeki sporcuların ve gençlerin işbirliğinin geliştirilmesi amacı ile kurulan İslami Dayanışma Oyunları Federasyonu’nun (ISSF) 4 yılda bir düzenlediği bu oyunlarda yer alabilmesi için resmi adımlar atılması isteniyor.

KKTC’nin gelişmesi, güçlenmesi ve tanınması noktasında Türkiye ile yaşanan sıcak ilişkiler ve işbirliklerinin arttığı şu günlerde ülkemiz spor camiası da, bu konuda Türkiye’nin ileri gelenlerinden öncülük yaparak KKTC’nin İslam Dayanışma Oyunları’na katılabilmesinin önünün açılmasını arzuluyor.

 

1980’DE İZMİR’DEKİ İLK OYUNLARDA KIBRIS TÜRK FEDERE DEVLETİ DE VARDI

İslam ülkelerini spor etkinliğinde buluşturma fikri, ilk kez 1979 yılında İran Dışişleri Bakanı Sadık Kutbzade tarafından dile getirilmiş ve Türkiye oyunları düzenlemeye talip olarak oy birliği ile ev sahibi seçilmişti.

Oyunlara katılması için organizasyon komitesi tarafından 40 ülkeye davetiye gönderilirken bu ülkelerden biri de Kıbrıs Türk Federe Devleti idi.

Böylece “İslam Ülkeleri Spor Oyunları” adı altındaki organizasyon ilk kez Türkiye’nin ev sahipliğinde 26 Eylül-5 Ekim 1980 tarihlerinde İzmir’de düzenlenmişti.

Türkiye, Bahreyn, Bangladeş, Cezayir, Fas, Kıbrıs Türk Federe Devleti, Libya, Malezya, Pakistan ve Suudi Arabistan olmak üzere 10 ülkeden 781 sporcunun katıldığı oyunlarda yalnızca Cezayir, Kıbrıs Türk Federe Devleti ve Malezya kafilelerinde kadın sporculara da yer verilmişti.

Kıbrıs Türk Federe Devleti, 3 altın, 3 gümüş ve 3 bronz olmak üzere oyunları toplamda 9 madalya ile 10 ülke arasından 5. sırada tamamlamıştı.

İslam Ülkeleri Spor Oyunları’nın bir sonraki etkinliğinin 1983’te Suudi Arabistan’da yapılacağı açıklansa da bu gerçekleşmedi ve oyunlar uzun süre yapılmadı.

 

ISSF KURULDU, 2005’TE OYUNLAR YENİDEN BAŞLADI

Aradan geçen uzun zamanın ardından İslam coğrafyasında kardeşliğin ve dayanışmanın artırılması, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerin sporcularının ve gençlerinin işbirliğinin geliştirilmesi adına İslami Dayanışma Oyunları Federasyonu (ISSF) kuruldu.

İlk kez 1980’de Türkiye’de yapılan ve sonrasında gerçekleşmeyen İslam Ülkeleri Spor Oyunları, ISSF’nin kurulmasıyla birlikte 2005 yılından itibaren “İslami Dayanışma Oyunları” adı altında yeniden düzenlenmeye başlandı.

1983’te Suudi Arabistan’da yapılması planlanan ancak yapılmayan ve son bulan İslam Ülkeleri Spor Oyunları’nın ardından yeni adıyla İslami Dayanışma Oyunları ‘nın ilkinin de Suudi Arabistan’da düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Oyunlarda üye ülkelerde Müslüman olmayan vatandaşlara da oyunlara katılmak için izin verildi.

Böylece yeni adıyla ilk oyunlar, 8 – 20 Nisan 2005 tarihlerinde İİT’ye üye 57 ülkeden 6000’e yakın sporcunun katılımıyla gerçekleşti.

 

İKİNCİSİ YİNE YAPILMADI AMA OYUNLAR DEVAM ETTİ

2009’da İran’da planlanan oyunların ikincisi de İran ile anlaşmazlık nedeniyle 2010 Nisan’a ertelenmişti.

Ancak İran’da düzenlenecek oyunlar iptal edildi ve bu organizasyonda da oyunların ikincisi yapılamamıştır.

Bu kez kararlı olan ISSF, oyunların düzenlenmesine devam kararı aldı ve üçüncü oyunlar 2013’te Endonezya’da dördücü oyunlar da 2017’de Bakü’de yapılmıştır.

 

  1. İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI TÜRKİYE’DE

ISFF tarafından dört yılda bir organize edilen ve İİT’ye üye olan ülkelerin katıldığı bu dev organizasyonun beşincisi 2021 yılında yeniden Türkiye’ye dönüyor.

İslami Dayanışma Oyunları’nın beşincisi 10-19 Eylül 2021 tarihleri arasında Konya’da düzenlenecek.

Türkiye dahil 56 ülkeden yaklaşık 3 bin sporcunun katılımının beklendiği oyunlar 20 spor dalında düzenlenecek.

Oyunlardaki spor dalları şöyle: Atletizm, badminton, basketbol 3×3, bisiklet (yol, pist), bocce, cimnastik (artistik, aerobik), eskrim, futbol, güreş (grekoromen, serbest stil), halter, hentbol, judo, karate, kick boks, masa tenisi, okçuluk, taekwondo, voleybol, yüzme, geleneksel okçuluk.

 

ISSF KURULDU, KKTC HİÇ DAVET EDİLMEDİ

Sporda uluslararası arenadan dışlanan ve ambargolara maruz kalan İslam dinine mensup Müslüman bir halk olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 1980’de Kıbrıs Türk Federe Devleti olarak İslam Ülkeleri Spor Oyunları’na davet edildikten sonra, 1983’te KKTC’nin kurulmasıyla 2005 yılından itibaren 4 yılda bir düzenlenen ve İİT’ye üye ülkelerin katıldığı İslami Dayanışma Oyunları’na hiç davet edilmedi.

 

MÜSLÜMAN BİR HALK OLAN KKTC DAVET BEKLİYOR

İİT’nin üyesi yapılmayan ancak gözlemci statüsünde olan KKTC, ülkedeki siyasi çözümsülük nedeniyle spor alanında daha fazla ambargolara  maruz kalmak istemiyor. Müslüman bir halk olarak KKTC, kuruluş amacı İslam coğrafyasında kardeşliğin ve dayanışmanın artırılması, İslam ülkelerindeki sporcuların ve gençlerin işbirliğinin geliştirilmesi olan ISSF tarafından yeniden bu oyunlara davet edilmeyi ve oyunlarda yer almayı istiyor.

 

TÜRKİYE’NİN GİRİŞİM YAPMASI ARZULANIYOR

Bu noktada özellikle son dönemlerde Türkiye ile KKTC arasındaki sıcak ilişkiler ve işbirlikleri göz önünde bulundurulduğunda KKTC’nin tanınmasını ve gelişmesini isteyen Türkiye’den de yardım bekleniyor.

İslam Dayanışma Oyunları’na yeniden davet edilerek spor alanındaki ambargoların kırılabilmesi için Türkiye’den beklentileri büyük olan KKTC spor camiası, geçtiğimiz günlerde ülkemizi ziyarete de gelen Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan girişim yapmalarını arzuluyor.

 

 

 

1980 İSLAM ÜLKELERİ SPOR OYUNLARI MADALYA SIRALAMASI

Sıra Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  Türkiye* 63 38 16 117
2  Fas 7 4 3 14
3  Cezayir 4 14 23 41
4  Pakistan 3 18 5 26
5  Kıbrıs Türk Federe Devleti 3 3 3 9
6  Suudi Arabistan 3 1 4 8
7  Bahreyn 2 2 2 6
8  Libya 2 1 3 6
9  Malezya 0 4 3 7
10  Bangladeş 0 0 4 4
Toplam (10 ülke) 87 85 66 238

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu