DİĞER SPORLARManşet

DOĞA SPORLARININ DÖNÜŞTÜRÜCÜ ETKİSİ KONUŞULACAK

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürlüğü tarafından organize edilen Eğitim Söyleşileri'nde bu akşam GIYNIK SPOR Şefi Okan Karademir moderatörlüğünde "Kar Leoparı", Everest'e tırmanan ilk Türk ve "Yedi Zirveler" projesini tamamlayan dünyanın en genç sporcusu unvanlı Ali Nasuh Mahruki konuk olacak.

 

SÖYLEŞİ BU AKŞAM SAAT 19.00’DA CANLI YAYIMLANACAK

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürlüğü Psikolojik Danışma, Rehberlik ve Araştırma Şubesi tarafından düzenlenen Eğitim Söyleşileri’nin ilki bu akşam gerçekleşiyor. “DOĞA SPORLARININ DÖNÜŞTÜRÜCÜ ETKİSİ” başlığı altındaki programın moderatörlüğünü GIYNIK SPOR Şefi Okan Karademir üstlenirken konuşmacı ise Ali Nasuh Mahruki olacak. KKTC saati ile 19.00’da başlayacak söyleşi, MEKB ve BRTK sosyal medya hesapları ile HABERKIBRIS ve GIYNIK WEB TV’den canlı olarak yayımlanacak.

ALİ NASUH MAHRUKİ KİMDİR

21 Mayıs 1968 İstanbul doğumlu Ali Nasuh Mahruki, 1992 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden, 2004 yılında Milli Güvenlik Akademisi’nden mezun oldu. Milli Sporcu, profesyonel dağcı, yazar ve fotoğrafçı olan Mahruki dağcılık, mağaracılık, yamaç paraşütü, aletli dalış, motor sporları, yelken ve bisiklet sporları ile uğraşmıştır. Aynı zamanda kurucusu olduğu ve 18 yıl başkanlığını yaptığı Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT) onursal başkanı olan Mahruki 7 kitap yazmıştır.

 

KAR LEOPARI, EVEREST’TE İLK TÜRK VE YEDİ ZİRVELER’İN EN GENCİ

Mahruki 1992-1994 yılları arasında Sovyet Asya’nın 7000 metreden yüksek beş tırmanışını da tamamlayarak, Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından KAR LEOPARI unvanını aldı. 1995 yılında dünyanın en yüksek dağı Everest’e tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk müslüman dağcı oldu. 1996 yılında yedi kıtanın en yüksek dağına tırmanarak ‘Yedi Zirveler’ projesini tamamlayan dünyanın en genç sporcu oldu. 8000 metreden yüksek Cho Oyu, Lhotse ve K2 dağlarına oksijen desteksiz olarak tırmanarak büyük bir başarıya imza attı. 2010 yılında bir kez daha Everest Dağı’na tırmandı.

BELGESELLER HAZIRLADI, MOTİVASYON KONUŞMALARI YAPIYOR

Ali Nasuh Mahruki, liderlik, takım çalışması, kişisel gelişim, kendini tanıma, hedef odaklılık, kararlılık, disiplin, risk yönetimi gibi konularda motivasyon konuşmaları ve seminerler düzenlemektedir. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmış ve çeşitli televizyon kanallarında belgesel programları hazırlamıştır. AKUT yanında, Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Sualtı Araştırmaları Derneği’nin de kurucu üyesidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu