Manşet

“BESYO”LARA MÜJDE

GIYNIK SPOR'un, "YÖK 'BESYO'LARIMIZI KAPATIYOR" başlıklı manşeti etkisini çok hızlı gösterdi ve spor eğitiminde ülkemiz adına oldukça kritik olan üniversitelerimizin  "Özel Yetenek Sınavı" ile öğrenci alabilme hakkı yeniden elde edildi.

 

YÖK “ÖZEL YETENEK SINAVI”NI VERİYOR:

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) daha önce almış olduğu kararla, ülkemizdeki spor bilimleri fakülte ve spor yüksek okullarını kapanma ile karşı karşıya bırakacak uygulamayı kaldırdı. YÖK, sadece ülkemiz üniversitelerinin bu bölümleri  için “Özel Yetenek Sınavı” ile öğrenci alımını durdurmuş ve bu bölümleri “eşit ağırlık” puanına bağlı tercih bölümüne koymuştu. Yapılan bu uygulamanın devam etmesi durumunda spor fakültelerine öğrenci gelmeyecek ve bu bölümler bir bir kapanacaktı.

 

GIYNIK SPOR YAZDI AMCAOĞLU ve ÖZTÜRKLER HAREKETE GEÇTİ:

10 Mart 2021 tarihinde çıkan manşetimiz büyük ses getirirken aynı gün KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu ile Yükseköğrenim ve Dışilişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler Ankara ziyaretlerinin son gününde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile bir araya gelerek özellikle de bu konuyu masaya yatırdılar. GIYNIK SPOR sayesinde bu olayın kamuoyuna duyurulmasıyla sonucu yapılan görüşmelerle YÖK, ülkemiz üniversitelerinin spor bilimleri fakülte ve spor yüksek okullarına “Özel Yetenek Sınavı” ile öğrenci alabilme uygulamasını yeniden verecek.

 

AMCAOĞLU: YÜKSEKÖĞRENİMİNİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ

Bakan Amcaoğlu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ankara temaslarımızın son gününde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile ülkemiz yükseköğrenimine ivme kazandıracak çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdik. Üniversitelerimizin, akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin Covid-19 salgınından etkilenme sürecini de ele aldığımız görüşmelerin ardından çok kısa bir zamanda ülkemiz yükseköğrenimini yeniden ayağa kaldıracak adımlar atmakta kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu